Обшук на підприємстві. Алгоритм дій

Поделиться в facebook
Поделиться в twitter
Поделиться в linkedin
Поделиться в whatsapp
Поделиться в email
Поделиться в print

АЛГОРИТМ ДІЙ

при візиті службових осіб правоохоронних органів

 

I. Загальні підготовчі дії

II. До початку перевірки. Зустріч службових осіб контролюючого органу         

III. Обшук

       До початку обшуку

       Перший контакт зі слідчим

       Початок обшуку

       Вручення ухвали

       Робота з персоналом

       Особисті речі

       Завершення обшуку. Опис майна

       Вилучення майна

       Протокол

  

I. Загальні підготовчі дії

1. Укласти договір із адвокатом про надання правової допомоги та підготовка інших документів.

2. Провести із працівниками інструктаж та порядок взаємодії працівників з перевіряючими.

3. Не зберігати  на підприємстві документи, вилучення яких є небажаним, а також вдома у керівництва.

4. Не зберігати на підприємстві великої кількості готівки.

5. Встановити відеокамери.

6. Завести Журнал реєстрації перевірок.

7. Забезпечити зберігання правовстановлюючих документів в сейфі (статут, протоколи, свідоцтва на товарні знаки, печатки).

8. Обладнати вхідну групу дверей.

 

Окремі пояснення до розіду I «Підготовчі дії».

Договір про надання правової допомоги забезпечить присутність адвоката при здійсненні обшуку (виїмки).  

Після укладання договору із адвокатом, варто підготувати деякі процесуальні документи, а саме:

1)  Клопотання про залучення адвоката до проведення слідчої дії.

2)  Клопотання про застосування технічних засобів відеофіксації.

В офісі повинні знаходитися тільки ті документи, які необхідні для виконання поточної роботи.

Документи, вилучення яких може зашкодити діяльності компанії, варто зберігати у банківській комірці, оформленій не на компанію. Можливо розглянути варіанти зберігання документів в іншому приміщенні, яке не пов’язано з діяльністю компанії.

Одним із дієвих способів захисту документації від незаконного вилучення є їх зберігання в офісі адвоката, обслуговуючого компанію, або щоб адвокат взяв частину приміщення під офіс із врахуванням всіх особливостей, що забезпечать належну схоронність цих документів, серед яких:

– належним чином оформлений договір оренди;

– табличка на дверях офісу «приміщення адвоката» та поблизу прикріплення договору оренди, свідоцтва адвоката;

– у кабінеті на комп’ютері, шафах із замками та на кожній папці із справою слід розмістити напис «Майно адвоката…, Адвокатська таємниця».

– Якщо комп’ютер та шафи не власні, їх також варто взяти в оренду та прописати їх конкретний перелік у договорі з інвентаризаційним номером.

Необхідно надати чіткі інструкції охоронцям або іншим особам, які здійснюють пропускний режим на підприємстві. Працівник охорони повинен мати номер моб.тел. директора та юриста.

Дізнавшись про те, що прийшли представники органів контролю, охоронець повинен насамперед повідомити керівника підприємства та юриста) про прибулих.

Важливо заздалегідь попередити співробітників підприємства, що надати той чи інший документ, здійснити ту чи іншу дію вони можуть лише за дорученням директора, а не перевіряючих. Також важливо довести до відома співробітників те, що вони не зобов’язані давати будь-які пояснення в ході перевірки, у них є право зберігати мовчання і воно передбачено статтею 63 Конституції України.

Вхід до приміщень компанії повинен бути обладнаний таким чином, щоб ускладнити неконтрольований вхід (турнікети, чіпований замок и т.п.).

II. До початку перевірки. Зустріч службових осіб контролюючого органу

Дії охорони

Вимагати у тих, що прийшли, представитися та пред’явити службові посвідчення.

Негайно сповістити керівництво та юриста.

В разі відмови у пред’явленні службових посвідчень та документів, що підтверджують законність перевірки – викликається поліція.

До прибуття керівництва та юриста, на окремий аркуш паперу переписати всі дані службових посвідчень (П. І. Б., посаду, орган, що представляється, номер посвідчення, дату видачі, термін дії), довідатись мету візиту.

Заповнити всі графи Журналу реєстрації перевірок зі слів перевіряючих та запропонувати перевіряючим розписатися у відповідній графі Журналу.

Дії директора, юриста

Директор, уповноважений представник, юрист (адвокат) перевіряють посвідчення службової особи та підстави проведення перевірки (обшуку).

Береться  тайм-аут на декілька хвилин та при можливості залишається службова особа у присутності охоронця.

Ухвалити рішення про допущення або недопущення працівників перевіряючого органу, що прийшли, до проведення перевірки.

В разі ухвалення рішення про допуск до перевірки, дати вказівку охоронцю супроводжувати відвідувачів, які розписалися у відповідній графі Журналу реєстрації перевірок і прізвища яких внесені до направлення (посвідчення) на перевірку, в кімнату переговорів.

III. Обшук

До початку обшуку.

Після того, як правоохоронці з’явилися біля вхідних дверей двері, є два варіанту розвитку подій:

1)      Добровільно відчинити;

2)      Чекати, доки останні самі зайдуть до приміщення.

Перший варіант підходить у тому разі, якщо приховувати нічого, видаляти та копіювати також нічого не потрібно й певна пауза перед початком слідчої дії не принесе ніякої користі. Також варто розуміти, що згідно із ст.42 Закону «Про національну поліцію» поліція під час виконання повноважень, уповноважена застосовувати заходи примусу у вигляді спеціальних засобів. Зрозуміло, що із закритими дверима ніхто обережно поводитись не буде й в кінцевому результаті відмова від добровільного їх відкриття виллється у витрати на ремонт дверей та замків. Також така поведінка з боку підприємства певним чином вплине на настрій слідчого, й, існує висока ймовірність, що слідчий, після того, як таки проникне у приміщення, не буде поводитись тактовніше.

 Перший контакт зі слідчим.

Після першої ж нагоди переговорити із слідчим, варто одразу повідомити про те, що підприємство очікує на приїзд правозахисника та попросити надати достатньо часу для приїзду адвоката.

Увесь процес, який відбувається до моменту початку слідчої дії, необхідно фіксувати на відео, особливо це стосується моменту повідомлення слідчого про очікування адвоката.

Початок обшуку.

Представлення слідчого.

Прізвище, ім’я та по батькові слідчого, а також назву його посади необхідно зачитати вголос, аби інформація зафіксувалась на відеозаписі, а також необхідно ці дані переписати на окремий аркуш паперу. Право на ознайомлення із інформацією, що міститься у службовому посвідченні, випливає із змісту ч.3 ст.18 Закону «Про національну поліцію», якою встановлено, що, звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук.

Вручити слідчому попередньо підготовлене клопотання про залучення адвоката, аби воно було долучене до протоколу.

Вручення Ухвали.

Початком обшуку вважається момент вручення слідчим Ухвали про обшук. З цього моменту представнику підприємства варто бути особливо уважним, оскільки в самій Ухвалі міститься багато інформації, точність якої може впливати на повноваження слідчого здійснювати обшук на вашому підприємстві.

Після вручення Ухвали про обшук необхідно перевірити наступну інформацію:

1)      строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали;

2)      Суб’єктивний склад осіб, яким надано право проводити обшук.

3)      Назву суб’єкта, що обшукується.

4)      Дані про приміщення (у тому числі його адресу), в якому слідчий має намір провести обшук, а також відомості про особу — власника приміщення.

 

Після того, як коректність даних було перевірено, слідчому необхідно вручити попередньо підготовлене клопотання про здійснення відеофіксації слідчої дії згідно із ст.107 КПК.

Якщо ж дані не співпадають, варто викликати поліцію для фіксації факту незаконного проникнення правоохоронців до приміщення.

 Робота з персоналом.

Після початку обшуку дати своїм співробітникам доручення із наступними завданнями:

1)      Переписати дані про всіх присутніх під час обшуку осіб. В залежності від об’ємів обшуку, слідчі можуть брати собі у підмогу помічників, які виконують технічну роботу.

2)       Співробітники мають слідкувати за кожним членом слідчої групи та слідчим, аби:

— Відшукування речей мають здійснювати не помічники, а саме ті особи, які зазначені в Ухвалі про обшук;

— Мінімізувати ймовірність підкидання речей;

— Відшукування речей та документів має відбуватись тільки у присутності понятих, а також потрапляти у кадр відеофіксації.

3)      Фіксувати на папері усі дії правоохоронців, які на думку співробітників є порушенням законодавства, чи виглядають підозріло.

 

Особисті речі.

Після початку обшуку особисті речі не варто зберігати у сумках, портфелях чи кейсах, оскільки, в залежності від принциповості слідчого, можуть виникнути питання у доказуванні, що саме ця валіза належить конкретній особі. Аби мінімізувати ймовірність такого розвитку подій, усі особисті речі варто зберігати на собі, наприклад, у кишенях.

Щодо приховування речей, документів у вигляді особистих речей працівниками підприємства, варто зазначити, що такі дії підпадають під дію ст.382 ККУ і є перешкоджанням виконанню Ухвали суду, за що передбачається кримінальна відповідальність.

У разі, якщо працівники підприємства свідомо йдуть на здійснення правопорушення, варто відзначити, що особистий обшук має відбуватись правоохоронцем тієї ж статті, й, як показує практика, слідчих жіночої статті набагато менше.

Завершення обшуку. Опис майна.

На даному етапі варто вимагати детального опису майна. Наприклад, неприпустимим є формат опису: «Чорна коробка з документами». Правильно буде: «Чорна коробка з документами, яка містить: Довіреність №1 від 01.01.2017 року, 1 аркуш і т.п.».

 Вилучення майна.

Якщо слідчий вилучає майно, речі та документи, що не передбачені в Ухвалі про обшук, він зобов’язаний, згідно із ч.5 ст.171 ККУ, звернутись до суду із клопотанням про арешт тимчасово вилученого майна. На це він має 48 годин, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено. Тому варто фіксувати точний час вилучення.

Протокол.

П.3 ч.3 ст.104 КПК надає учасникам процесуальної дії право на внесення до протоколу зауважень та доповнень. Тому варто зібрати від усіх працівників підприємства, що слідкували за обшуком, їхні зауваження та перенести до протоколу.

 

 

Пожалуйста, авторизуйтесь.
avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Добавить фотографии
 
 
 
  Подписаться  
На:
Рубрика блога